« Kolovoz 2018 »

Skrivena vrijednost u darovanim knjigama
Autor: Ljiljana Kostić, 10. 2. 2017.

Vrlo ugodno iznenađenje dočekalo je knjižničarku prilikom inventarizacije novih knjiga Ante Gardaša koje su u knjižnicu stigle kao dar. Naime, četiri darovane knjige - jedan primjerak romana Miron u škripcu te tri primjerka romana Bakreni Petar autor je potpisao na jednoj od preliminarnih stranica. Knjige su objavljene 1999. i 2000. godine, a autor je preminuo 2004. godine što znači da je autor knjige potpisao u posljednjih 5 godina života.

Ovaj kuriozitet knjižničarka je podijelila sa učenicima i učenicama 4.b razreda koji upravo čitaju Gardašev roman Duh u močvari te im objasnila posebnu vrijednost koje knjige imaju ukoliko ih potpiše njihov autor/ica.

Saznaj više o autoru:

Hrvatski književnik Anto Gardaš rođen je 21. svibnja 1938. godine u Agićima pokraj Dervente. Kao devetogodišnjak doselio je s roditeljima u Slavoniju, gdje je u Našicama završio gimnaziju. U Zagrebu je završio Pravni fakultet. Od 1973. radio je kao pravnik u osječkoj pošti. Prvu pjesmu Pod kestenom objavio je kao gimnazijalac 1958. godine u zagrebačkome srednjoškolskom časopisu Polet. Otada surađuje u mnogim književnim časopisima, novinama, radiju i televiziji. Pisao je pjesme, igrokaze, pripovijetke, bajke i romane. U njegovu stvaralaštvu najvažnije mjesto pripada romanima za djecu. Gardaš se u dječjoj književnosti pojavio 1978. godine zbirkom priča Jež i zlatni potok. Osamdesetih godina popularnost stječe znanstveno-fantastičnim romanima i postaje jedan od najčitanijih hrvatskih dječjih pisaca. No, manje nam je poznato kako je Gardaš pisao i haiku poeziju te objavio pet samostalnih zbiraka. Njegovi haiku radovi nagrađeni su u Japanu. Gardaševa djela prevedena su na brojne jezike. Za svoja je djela nagrađivan u Hrvatskoj, ali i izvan Hrvatske. Bio je predsjednik Društva hrvatskih književnika, odnosno njegova slavonsko-baranjskog ogranka.

Preuzeto sa: http://www.nsk.hr/osjeckomu-andersenu/