« Rujan 2017 »

Ukupno: 31936

Projekt "Čarolija naših Citta-nonića"

Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske županije

Projekt  "Čarolija naših Citta-nonića"

Opis projekta

Projekt zavičajne nastave omogućuje svim učenicima doživjeti prošlost sudjelujući u istraživanju povijesnih izvora (fotografija, zapisa, predmeta i igračaka). Predmet istraživanja bili su običaji naših predaka i njihove aktivnosti u slobodno vrijeme. Prikupljenu građu (predmeti, slikovni i pisani materijal,  intervjui sa starijim sugrađanima) učenici su tijekom zavičajne nastave prezentirali raznovrsnim kreativnim izričajima:  riječju, slikom, pokretom i zvukom. Od prikupljenih materijala u školi je osmišljena etnografska zbirka starih fotografija i predmeta koji dokumentiraju prošlost Novigrada.

Ciljevi

Cilj projekta je ukazati učenicima na važnost razumijevanja sadašnjosti uspoređujući je s prošlošću, njegovati ishodište zavičajnosti u širem interkulturalnom i multikulturalnom kontekstu, osvijestiti društvenu ulogu i prava djeteta u zajednici nekada i danas, približiti im način života iz bliže prošlosti, jačati svijest o različitostima i društvenim vrijednostima drugačijim načinom poučavanja.

Ishodi

Učenici su naučili razumjeti važnost tradicije, prikupljati podatke, spoznali su važnost tradicionalnih običaja zavičaja, usporedili odjeću i obuću nekad i danas,  obogatili zavičajni rječnik, osvijestili način ophođenja sa starijima i  ojačali  međugeneracijske odnose.

Radionice

1. Gastro kreativna radionica