22.10. - Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Danas je obilježen Međunarodni dan svjesnosti o mucanju i drugim govornim manama u školi.

Mucanje je sindrom. U mucanju se javljaju ponavljanja slogova i jednosložnih riječi, pauze, poštapalice, otezanja vokala, poremećaj disanja. Pomoć pruža logoped i osobe koje su bliske pozitivnim stavom spram govorne teškoće. Tijekom drugog školskog sata učenici 1.b. i 2.a razreda  su  s logopedinjom i svojom učiteljicom smišljali želje s kojima će prijatelji biti veseliji i manje zabrinuti za svoj govor. Putem kratkog filma od Mr. Beana, koji je mucao i promovira osobe koje su nadvladale mucanje, opustili  smo se i zabavili.

Ima situacija kada se mucanje pojačava; strah od razgovora s nepoznatom osobom, prije testa u školi, govor pred puno ljudi, veselo se igrajmo, pustimo da prijatelj sam kaže što ima. Mucanje i druge govorne mane su savršeno ok!

Tekst i foto: Jelena Golubičić, logopedinja

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 22. 10. 2019.