Jeste li zadovoljni školskim jelovnikom?

« Prosinac 2018 »

Berba u školskom masliniku
Autor: Ljiljana Kostić, 27. 10. 2017.

Maslina je obrana!

Sunčani dan, vedrina dječjih lica, spretne ruke osmaša i puno dobre volje nije nedostajalo  u školskom masliniku. Kada je diljem Istre berba maslina na svom vrhuncu, i  učenici naše škole pobrinuli su se da masline ne ostanu neobrane i spremno su se prihvatili  posla u školskom masliniku. Berbu maslina započeli su najmlađi učenici naše škole; učenici prvih i drugog razreda. Marljivo i zdušno skupljali su plodove u košare. Spretno su se penjali na pune grane, zavlačili se pod najniže.  Najstariji u Rivareli, ali i najviši, naši  osmaši, u dobrom raspoloženju, dovršili su berbu. Odličan dan! Precool!, čulo se sa stabala. Nekim je učenicima ova berba bila prva u životu, neki su naučili razliku između košare i kašete i ispitali poznavanje zavičajnog govora, neki provjerili svoju praktičnost u slaganju mreže, nošenju vreće ili  penjanju po stablima.  Izvrsna korelacija obrazovnih i odgojnih  sadržaja!

I dok se piše ovaj članak, ulje je već gotovo!!! 14 stabala, 84 kilograma maslina, 9 litara ulja! Maslinovo ulje naći će se u ponudi naše učeničke zadruge na Božićnom sajmu.

Radovi u masliniku berbom ne prestaju. Slijedi tretiranje preparatima na bazi bakra. Uz vrijedne i poduzetne učenike, školski će maslinik biti njegovan i uredan.

Tekst: Školska zadruga

Fotografije: Jasna Andreašić