Obilježili smo Dan kravate

Kravata je jedan od najpopularnijih modnih detalja, a smatra se izvornim hrvatskim proizvodom. Nakon velikog uspjeha instalacije Marijana Bušića "Kravata oko Arene" postavljene 18.10.2003. na taj dan obilježava se Dan kravate. Službeno se slavi od 17.10.2008. kada je Hrvatski  sabor proglasio Dan kravate i na taj način odao počast kravati.

Ove godine i naša škola uključila se u obilježavanje Dana kravate. Učenici i učenice koji su željeli mogli su staviti kravatu i sa njom doći u školu te se tako uključiti u obilježavanje dana jednog od najpoznatijih i najprepoznatljivijih simbola Hrvatske.

Mlade knjižničarke su bile posebno vrijedne te izradile tematske kravate za sve učionice viših razreda.

Tijekom dana najtraženije su bile osobe koje znaju svezati kravatu, a posebno su se isticale kravate sa zanimljivim uzorcima. Zajedničkom fotografijom u Višenamjenskom prostoru zabilježili smo šarenilo naših kravata.

Fotografije može pogledati u fotogaleriji.

O povijesti kravate:

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.). Ovaj je „modni“ detalj izazvao veliko zanimanje Parižana koji su oduvijek bili zainteresirani za kvalitetne novitete na području odijevanja. Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina te je tako na neki način odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate. Koliko se Francuzima svidjela kravata dovoljno pokazuje podatak kako je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu. Nije trebalo mnogo vremena da se kravata proširi Europom kao znak kulture i otmjenosti. Kravate su u Francuskoj s vremenom postale i simbol napretka pa su se tako za vrijeme Francuske revolucije nosile crne kravate kao znak protesta protiv nazadnih, tj. zastarjelih ideja. U Engleskoj kravata postaje modni trend nakon što se Karlo II. s njom vratio iz izgnanstva. Kravata kao modni dodatak pogotovo uzima maha nakon Prvoga svjetskoga rata kada postaje učestali dio odjevnih kombinacija i u SAD-u. Iako se kravata nosila i ranije, Britannica i mnoge druge enciklo – pedije smatraju kako je prva „službena“ uporaba kravate zabilježena 1656. godine, što znači da će 2016. godina biti 450. obljetnica njezine prve službene uporabe.

(http://povijest.hr/drustvo/kultura/kravata-izum-hrvata/)

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 19. 10. 2017.