Petaši na ekskuriziji

Peti razredi na ekskurziji

Učenici petog razreda u petak su krenuli na dugo iščekivanu ekskurziju u Zagreb, Hrvatsko zagorje i Varaždin u pratnji razrednice Rozane Brezac Radović i knjižničarke Ljiljane Kostić.

Prvi dan započeo je sa posjetom Tehničkom muzeju u kojem je posebno oduševljenje izazvala replika rudnika te izloženi primjerci aviona, automobila i prvih tramvaja. Nakon Tehničkog muzeja, uputili smo se prema centru glavnog grada Hrvatske – Zagreba. Razgledali smo Trg bana Josipa Jelačića, uspinjačom popeli u Gornji grad gdje smo prošetali po Trgu sv. Marka  i prošli kroz Kamenita vrata. Razgledali smo Zagrebačku katedralu i uputili se u Maksimir kako bi posjetili ZOO vrt. Brojne egzotične životinje svima su bile vrlo zanimljive, ali najbolji trenutak svakako je bilo hranjenje morskih lavova. Srećom, kiša nas nije puno omela u razgledavanju!

Za kraj prvog dana odmorili smo se uz film „Smisao života jednog psa“ koji smo pogledali u Cinestaru u Arena Centru.

Odmorni i naspavani krenuli smo za Krapinu gdje smo posjetili Muzej krapinskog pračovjeka. Muzej nas je oduševio svojim brojnim interaktivnim sadržajem predstavljenim na vrlo privlačan i zanimljiv način. Počevši od nastanka naše planete Zemlje kretali smo se po vremenskoj lenti sve do današnjeg dana, te upoznali prve biljne i životinjske vrste, čovjekolikog majmuna i prvog homo sapiensa. Posebnu pažnju privukle su replike krapinskog pračovjeka i njegove obitelji koje su djelovale kao da su žive i gledaju u nas.

Iz Krapine smo se krenuli prema dragulju Hrvatskog zagorja, dvorcu Trakošćanu. Dvorac nas je iznenadio svojom veličinom, brojnim bogato opremljenim sobama, salonima i raskošnim namještajem koji svjedoči moći i bogatstvu plemićke obitelji Drašković u čijem je vlasništvu dvorac bio 400 godina. Poseban ugođaj pružaju i prekrasna šuma koja okružuje dvorac i jezero sa šetnicom. Iskoristili smo sunčan dan i na pedalinama istražili jezero. Oduševljeni Trakošćanom uputili smo prema posljednjoj postaji našeg putovanja – baroknom gradu Varaždinu.

U Varaždinu nas je dočekala vodičkinja Vesna koja nas je provela gradom i upoznala nas sa njegovom bogatom poviješću i najvažnijim znamenitostima. Zabavili smo se potragom za varaždinskim anđelčićima i cimerima.

Za Novigrad smo krenuli zadovoljni i veseli, puni dojmova i suvenirčića koje smo kupili najbližima.

Tekst i foto: Ljiljana Kostić

Pogledajte galeriju: > klik <

Izvor: OŠ - SE Rivarela

objavio: Goran Orlić   datum: 10. 5. 2017.

Ovaj mjesec: 2034