Dan ružičastih majica - dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Učeničkom akcijom obilježen Dana ružičastih majica [2017.]

Obilježavanju Dana ružičastih majica, poznatijeg kao Pink Shirt Day, pridružila se  i naša škola. Svi su  učenici i nastavnici posljednje srijede u veljači ružičastom bojom obilježili Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Školski su prostori prigodno i poticajno uređeni, a učenici su u hodu ispisivali poruke tolerancije.  Petaši su sami osmislili dramske improvizacije na temu vršnjačkog nasilja, javno progovorili o vlastitim  iskustvima iz školskog života, ispunili anketu o toleranciji i različitosti.

Podsjetimo, Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, kao podrška u liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Žalosti činjenica da je, usprkos provođenju preventivnih programa, nasilje u porastu, da osim deklarativnih istupa, nema konkretnih akcija u rješavanju tog važnog društvenog problema.

Za kraj, kao doprinos u borbi protiv vršnjačkog nasilja i uvažavanju različitosti, donosimo Gajine kratke misli: ''..kada svi idu lijevo, ja idem desno. Svi nose plavo, ja ću crveno. Svi vole cajke, ja slušam pop. Svi vole tursko. Ja gledam američko. Svi smo mi različiti, ali zato smo vrijedni. Zato nam nije dosadno i zato smo neponovljivi.''

Tekst: Ljiljana Kostić

Izvor: OŠ - SE "Rivarela"

objavio: Goran Orlić   datum: 23. 2. 2017.