Susret s Marijom Jurić Zagorkom (glumački preformans)

Povodom Međunarodnog dana žena, Gradska knjižnica Novigrad organizirala je, 14. ožujka, susret s Dubravkom Vidović koja je kostimirana predstavila život i rad Marije Jurić Zagorke. Marija Jurić Zagorka bila je prva profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica. Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi časopis za žene, te časopis Hrvatica. Pisala je romane namijenjene široj publici u kojima isprepliće ljubavne priče s povijesnim elementima. Marija Jurić Zagorka borila se protiv društvene diskriminacije, mađarizacije, germanizacije, te se borila za prava žena. Zagorkin je književni opus zaista velik, neka od njezinih najpoznatijih djela su Grička vještica, Kneginja iz Petrinjske ulice, Kći Lotrščaka i mnoge druge. Učenici osmih razreda zainteresirano su slušali gospođu Vidović koja je na zanimljiv način predstavila književnicu te su s nekoliko pitanja o lektiri završili književni susret.

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 14. 3. 2024.