Dan ružičastih majica

Danas se diljem svijeta obilježava Dan ružičastih majica - Pink Shirt Day. Obilježava se posljednje srijede u veljači, a cilj mu je promicanje borbe protiv vršnjačkog nasilja. Pokret je nastao u Kanadi potaknut dirljivom pričom srednjoškolca koji je u znak podrške majci oboljeloj od raka odlučio u školu obući ružičastu majicu čime je postao žrtva nasilja. U znak potpore u pomoć mu je priskočila grupa dječaka koji su podijelivši ružičaste majice školom odaslali poruku o važnosti tolerancije i nenasilničkog ponašanja. Njihova poruka uskoro je poprimila globalni karakter, a u Hrvatskoj je s obilježavanjem toga dana prvi započeo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja 2014. godine. Hrvatski sabor je 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima.

Naša škola pridružila se obilježavanju Dana ružičastih majica kroz različite aktivnosti koje su učenici odradili s razrednicima, a na ulazu u školu svi su učenici mogli ostaviti vlastitu poruku protiv nasilja.

Obilježavanjem Dana ružičastih majica, šalje se snažna poruka o važnosti empatije, solidarnosti, prihvaćanja različitosti i aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva.

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 28. 2. 2024.