Goranovo proljeće 2024.

Goranovo proljeće

Jedna od najvažnijih kulturnih manifestacija u Republici Hrvatskoj  je Goranovo proljeće. Goranovo proljeće je pjesnička manifestacija. Utemeljena 1964. godine u spomen na velikog pjesnika Ivana Gorana Kovačića. Ivan Goran Kovačić (Lukovdol, Gorski Kotar, 21. ožujka 1913. – okolica Foče, 13. srpnja 1943.), hrvatski pjesnik, pripovjedač, esejist i kritičar.

Tradicionalni nacionalni festival pjesničke riječi, u spomen na velikog hrvatskog pjesnika Ivana Gorana Kovačića (1913-1943). Otvorenje “Goranovog proljeća” na dan je pjesnikova rođenja, 21. ožujka, u njegovom rodnom Lukovdolu. Tom prilikom dodjeljuju se nagrade: “Goranov vijenac” za cjelokupni pjesnički opus i dostignuća u hrvatskoj književnosti, nagrada “Goran za mlade pjesnike” te nagrade učenicima osnovnih i srednjih škola za literarne radove.

“Goranovo proljeće” svake godine raspisuje natječaj za nagradu “Goran za mladog autora”. Na natječaju mogu sudjelovati pjesnici do 30 godina koji nisu objavili knjigu poezije. Goranov vijenac je nagrada za poeziju, koja se dodjeljuje autoru za njegov cjelokupni pjesnički opus i dostignuća u hrvatskoj književnosti.

Na natječaju mogu sudjelovati učenici nižih i viših razreda osnovne škole te srednjoškolci. Ukoliko i Vi volite pjesništvo i smatrate da imate talent, javite se svojim učiteljicama Hrvatskoga jezika te podijelite svoje pjesme s njima. Rok za prijavu je najkasnije do 15. veljače 2024. godine.

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 31. 1. 2024.