Petaši u Zagrebu i Hrvatskome zagorju

Učenici petih razreda u ranim su se jutarnjim satima 26. svibnja uputili u glavni grad Lijepe Naše – Zagreb čime je započela njihova dvodnevna ekskurzija po Sjevernoj Hrvatskoj.

U petak 26. svibnja učenici 5. A i 5. B razreda u pratnji su svojih razrednica Sanje Pilat Federici i Ines Pruginić najprije posjetili i razgledali grad Zagreb te njegove atrakcije i znamenitosti. Šetali su starim dijelom Zagreba, a tijekom šetnje razgledali su Kulu Lotrščak, crkvu sv. Marka, zgradu Hrvatskog sabora i Vlade, Kamenita vrata, zagrebačku katedralu, najveću i najpoznatiju tržnicu u Zagrebu – Dolac, nezaobilazni Trg bana Jelačića te brojne druge dijelove Zagreba. Nakon toga, otputovali su do svog krajnjeg odredišta u Hrvatskome zagorjudo Stubičkih Toplica i svog smještaja u Hotelu „Matija Gubec“ gdje ih je dočekao ručak. Nakon ručka i popodnevnog odmora posjetili su spomenik Seljačkoj buni u Gornjoj Stubici, najveće hrvatsko svetište Mariju Bistricu, Hušnjakovo brdo te Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini.

Nakon doručka, drugoga su dana svoje ekskurzije učenici najprije posjetili predivan dvorac Trakošćan, a zatim su svoj put nastavili do obiteljskog gospodarstva „Grešna Pilnica“ gdje su ručali, družili se, upoznali se sa zagorskim starim zanatima i starim zabavnim igrama. Zatim su posjetili i razgledali Varaždin i njegove znamenitosti te su, između ostalog, prisustvovali radionici „Kod starog kovača“ te gledali izradu kovanica čime se izlet privodio kraju. Na povratku prema Novigradu, učenici su se još jednom zaustavili u Zagrebu i posjetili Zoološki vrt.

Iako malo umorni od raznolikog programa, u Novigrad su se učenici vratili sretni i zadovoljni, puni lijepih dojmova, novih znanja i spoznaja!

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 31. 5. 2023.