Dječji tjedan

Bogati program Dječjeg tjedna u našoj školi započeo je u ponedjeljak 7. listopada s lutkarskom predstavom „Prometna priča“ za prvi i drugi razred u izvedbi Produkcije Z. Kroz jednostavne i duhovite dijaloge te brojne vesele pjesmice, naši najmlađi učenici puno su naučili o prometnoj kulturi i pravilnom ponašanju sudionika u prometu.

U utorak 8. listopada učenici trećih razreda sudjelovali su u edukativnoj glazbenoj radionici koju su vodili glazbenici Goran Farkaš i Myriam De Bonte, članovi orkestra TradInEtno. Učenici su imali priliku upoznati nesvakidašnje tradicionalne puhačke i žičane instrumente koji se koriste u Istri za izvođenje istarske tradicijske glazbe. Doživljaj im je upotpunio i trenutak kada su sami mogli isprobati kako je to svirati harmoniku, roženice, improvizirani bajs, frulice, violinu i druga glazbala.

U srijedu 9. listopada za učenike petih razreda odgajateljica Ana Mandić iz Udruge Drijade iz Tara osmislila je i vodila edukativno-zabavnu radionicu „Ptice oko nas“ u kojoj su kroz igru učenici mogli naučiti koje ptice obitavaju na našem području, kako izgledaju i migriraju li tijekom zime. Okušali su se i u izradi gnijezda koristeći „kljun“, potrazi za crvićima, igri prepoznavanja ptica te drugim igrama zahvaljujući kojima su naučili prepoznati desetak vrsta ptica.

U četvrtak smo ugostili književnicu, redateljicu i kreativnu direktoricu Teatra Don Hihot Lanu Bitenc s programom "Slova u gostima". Lana je kroz tri radionice našim šestašima približila književnost uprizorenu u kombinaciji glume, recitiranja, igre i interakcije s učenicima. Igrokaz pod nazivom „Karate“ iz zbirke „Farma Kukuriku“ oživio je pa smo se tako družili s kokoškom, mačkom, svinjom, pijetlom, mišicom i drugim životinjama s farme te naravno farmericom koja je naumila skuhati kokošju juhu što se životinjama nije svidjelo te su odlučile osujetiti joj plan. Uz puno smijeha doznali smo kako je završio farmeričin plan i je li koka bila spašena. Učenici su rado sudjelovali u igrokazu i pokazali da mogu biti vrlo maštoviti i duhoviti.

U petak su učenici osmih razreda sudjelovali u radionici „Što moje tijelo govori“ pod vodstvom psihoterapeutkinje Maje Mazin. Naučili su na koji način se povezati s vlastitim tijelom, kako prepoznati signale koje nam ono šalje, različite tehnike opuštanja koje im mogu pomoći kada osjećaju nelagodu ili napetost u tijelu.

Dramskopedagoška radionica „Homo dramiti – tu i sada“ na temu prijateljstva održala se u petak za učenike sedmih razreda pod vodstvom dramskih pedagoga Milana Medaka i Sanje Lađarević iz DramsStudija Ulix iz Rovinja. Tijekom dva školska sata učenici su se okušali u različitim aktivnostima kroz koje su se opustili, povezali, iskazali svoja promišljanja o prijateljstvu. Na kreativan način, tekstom i slikom morali su prikazati kako izgleda njihov savršeni prijatelj, koje odlike ima izvana i iznutra. Učenici su se nasmijali i zabavili uz brojne zadatke i igre u kojima su morali aktivno sudjelovati.

Zahvaljujemo svim voditeljima radionica koji su nam pomogli da ovogodišnji Dječji tjedan u Rivareli bude tako veseo, poučan i zanimljiv, te našim učenicima na iskazanom entuzijazmu i kreativnosti.

**Ljubav djeci prije svega!**

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 16. 10. 2024.