Terenska nastava „Tragovima istarskih svetaca“

Učenici petih i šestih razreda naše škole u utorak, 30. travnja zaputili su se na terensku nastavu „Tragovima istarskih svetaca“ u sklopu koje su posjetili povijesno-sakralne znamenitosti Istarskoga poluotoka.

Kako im je bilo pročitajte u uratku Tene Matijević, učenice 6. A razreda:

U utorak smo u ranim jutarnjim satima krenuli na terensku nastavu.

Prvo mjesto koje smo posjetili bio je grad Vodnjan. Kada smo došli u Vodnjan, hodali smo do crkve sv. Blaža gdje nas je dočekala gospođa koja nam je pričala o povijesti crkve i o relikvijama koje se nalaze u njoj. Potom smo u crkvi razgledali puno relikvija svetaca te kopiju Torinskog platna. Poslije obilaska u Vodnjanu smo pojeli sendviče te se uputili prema Rovinju. Po dolasku u Rovinj obišli smo crkvu sv. Eufemije u kojoj nas je dočekao gospodin koji nam je pričao o svetoj Eufemiji te o samoj crkvi. Kasnije smo obišli crkvu te smo u njoj također razgledali relikvije. Zatim smo se zaputili na ručak u McDonald's.

Poslije ručka krenuli smo u Poreč, a putem smo u autobusu slušali glazbu te se družili. U Poreču smo posjetili katedralu uznesenja Marijina, odnosno Eufrazijevu baziliku. Obišli smo crkveno dvorište, unutrašnjost te na kraju samu katedralu u kojoj smo poslušali kratko predavanje o bazilici koje nam je održala naša draga vjeroučiteljica Ljiljana Matijević koja je ujedno bila i glavna organizatorica ove terenske nastave.

Vjeroučiteljici Ljiljani u organizaciji je pomagala naša druga vjeroučiteljica Kristina Aščić, dok su u pratnji bile razrednice petih i šestih razreda: učiteljica Patricija Peter, učiteljica Gorana Grgurević, učiteljica Iva Pavletić, učiteljica Sanja Pilat Federici te učiteljica Ines Pruginić.

Nakon dugačkog dana u popodnevnim smo se satima vratili u Novigrad te je svatko krenuo svojoj kući. Možemo istaknuti da nam je na terenskoj nastavi bilo izvrsno te da bismo opet htjeli otići na sličan izlet!

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 26. 5. 2024.