Učenici osmih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz talijanskog jezika i ove su godine nastavili uspješnu suradnju s talijanskim prijateljima te su u četvrtak, 7. svibnja, posjetili talijanski grad Sacile, grad pobratimljen s Novigradom. U pratnji su bili učiteljica talijanskog jezika Andrea Anić i v.d. ravnatelja Aleksandra Krt.
Po dolasku organiziran je srdačan doček u Istituto Balliana Nievo, gdje su se učenici međusobno upoznali, pozdravili i kratko podružili. Sa nama su, kao i prošle godine, sudjelovali i učenici Talijanske osnovne škole Novigrad u pratnji učiteljice Eve Fernetich. Nakon toga uslijedila je šetnja centrom grada tijekom koje su učenici imali priliku vidjeti i tjedni sajam koji se toga dana održavao u gradu.
Posjet je nastavljen obilaskom novootvorenog planetarija, gdje su učenike dočekali gradonačelnik i njegov zamjenik, kao i voditelji planetarija koji su ih srdačno pozdravili. Uslijedio je razgled planetarija i zanimljivo predavanje tijekom kojega su učenici mogli saznati više o svemiru i radu planetarija.
Nakon završetka programa organiziran je ručak, a potom i šetnja do Palazzo Ragazzoni, gdje je održano kratko predstavljanje. Na kraju susreta učenici su imali i malo slobodnog vremena za druženje i samostalno razgledavanje grada.
Nakon oproštaja uslijedio je povratak u Novigrad.