Vijesti iz knjižnice

Anketa o omiljenim knjigama i čitanju

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se 2. travnja diljem svijeta, već više od trideset godina. Datum je to na koji je rođen jedan od najvećih i najomiljenijih pisaca dječjih bajki Hans Christian Andersen.

Povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana dječje knjige knjižničarka je organizirala dvije aktivnosti za učenice i učenike viših razreda. Naravno, u trenutnim okolnostima, aktivnosti su realizirane u virtualnom okruženju. Knjižničarka je u kanale Školske knjižnice na platformi Teams postavila poveznice za kviz o književnosti i anketu o omiljenim knjigama i čitalačkim navikama učenika. Kviz je izrađen u programu Kahoot i sastojao se od 30 pitanja kroz koja su učenici mogli provjeriti svoje znanje o svjetskoj književnosti za djecu. Kviz je riješilo ukupno 59 učenika, a točnost je iznosila 54%. Čini se da je kviz bio jako težak laugh
Anketa je izrađena u Microsoftovom programu Forms, te su joj učenici mogli pristupiti od 2. do 5. travnja 2020. Anketa je bila anonimna i vrlo kratka sa samo 7 pitanja:

1. Koji razred pohađaš?
2. Koja je tvoja omiljena bajka?
3. Tko je tvoj omiljeni pisac/spisateljica?
4. Koja je tvoja najdraža lektira (od prvog razreda do danas)?
5. Koji je tvoj omiljeni roman?
6. Voliš li čitati?
7. Koliko sati na dan provedeš čitajući?

Od ukupno 121 učenika viših razreda, anketu je ispunilo 96 učenika, tj. 79% ukupnog broja učenika viših razreda OŠ-SE RIVARELA.

Anketu je ispunilo 29 učenika petih razreda, 29 učenika šestih razreda, 25 učenika sedmih razreda te 13 učenika osmog razreda.

U nastavku vam donosimo grafički pregled rezultata ovog malog istraživanja. U skupini "Ostalo" zbrojeni su svi odgovori koje je dao samo jedan učenik/učenica.

Omiljene bajke naših učenika su "Snjeguljica i sedam patuljaka" i Bambi koje navodi 22% učenika, dok 11% nema omiljenu bajku. Popularne su i "Crvenkapica" te "Šuma Striborova".

Omiljene spisateljice ispitanih učenika su hrvatske književnice Ivana Brlić-Mažuranić i Sanja Pilić. Zanimljivo je da više od 50% navedenih autora i autorica su domaći, hrvatski pisci i spisateljice. 8% učenika odgovara kako nema omiljenog pisca, dok su među stranim piscima i spisateljicama najpopularniji Jeff Kinney, autor serijala "Gregov dnevnik" i J.K. Rowling, autorica sedam romana o mladom čarobnjaku Harryju Potteru.

Kao omiljenu lektiru učenici navode tri romana: "Mama je kriva za sve" Zorana Pongrašića, "Koko u Parizu" Ivana Kušana i "Vlak u snijegu" Mate Lovraka. Na veliko zadovoljstvo knjižničarke, a vjerujem i naših učiteljica razredne nastave te učiteljica hrvatskog jezika, opet je riječ o hrvatskim piscima. Samo 2% učenika nema omiljenu lektiru.

Najveći dio, čak 37% učenika navodi svoj jedinstven odabir najdražeg romana, a 20% nema omiljeni roman. Zanimljivo je i to da je kod velikog broja navedenih romana riječ o lektirnim naslovima. Također, poneki naslovi koje su učenici naveli ne pripadaju toj književnoj vrsti. Vrlo popularan je serijal "Gregov dnevnik" kojeg kao omiljenog navodi 14% učenika. Povijest posudbe i uobičajeni interes za "Gregom" potvrđuje ove brojke. Učenici svih uzrasta zbilja vole malog nevaljalca i njegove šaljive zgode.

Posljednja dva pitanja odnose se na čitalačke navike učenika. Na pitanje "Voliš li čitati?" čak 55% učenika odgovara pozitivno, dapače neki dodatno navode "obožavam čitati". Nažalost, 27% učenika odgovara negativno. Ponekad ili kada mora, čita 14% učenika, dok 4% odgovara neodređeno.

Kada govorimo o vremenu koje dnevno provedu u čitanju, situacija je relativno pozitivna. Najveći broj učenika, njih 65% kaže da dnevno provede od pola sata do sat vremena čitajući. Nažalost, 23% čita manje od pola sata dnevno, a samo 2% više od dva sata dnevno. Jedan/na učenik/ca na posljednje pitanje odgovara s NULA sad

Knjižničarka zahvaljuje svim učenicama i učenicima koji su sudjelovali u anketi!

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 13. 5. 2020.