Djeca-prijatelji bijelog štapa

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, koji se obilježava 15. listopada, članovi Udruge Logos Media Sveučilišta Jurja Dobrile iz Pule u sklopu projekta ''Djeca - prijatelji bijelog štapa" održali su u petak, 23. rujna radionice za učenike od 1. do 6. razreda.

U uvodnom dijelu  agentica za senzibiliziranje  učenika za potrebe slijepih osoba, koja je i sama slijepa,  iz vlastitog je iskustva pričala  o poteškoćama s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe. Slijedilo je predstavljanje nekih od pomagala kojima se slijepi koriste: štapovi za slijepe, satova i budilica, snimači i reproduktori, pisaći stroj za slijepe, obilježevači. školski pribor, elektronička pomagala (čitač ekrana, govorne jedinice, software za mobitele, elektronska povećala i druge), pomagala za kućanstvo (govorna kuhinjska vaga, govorni termometar, prepoznavač boja, dozinomjer za tekućinu i druge), pomagala za zdravlje (govorni toplomjer, govorni tlakomjer, govorna vaga i druge), rekviziti za sport  i zabavu (zvučni „Čovječe ne ljuti se“, zvučne lopte, govorni brojač koraka, karte s oznakama Brailleovog pisma,…), pomagala za slabovidne (satovi, povećala, software i druge), knjige, mobiteli i ostalo.

Učenici su  s puno pažnje sudjelovali u radionicama, a posebno im je zanimljivo bilo  koristiti neka od pomagala za slijepe.

Na kraju radionice učenici su dobili „PRIZNANJE o polasku radionice ' Djeca – prijatelji bijelog štapa '“ napisanim uobičajenim slovima ali i Brailleovovim pismom.

Ovim načinom rada sigurni smo da je ostvarena osnovna  ideja  projekta: informirati, senzibilizirati i izgraditi stavove učenika za potrebe slijepih i slabovidnih osoba kao i za osobe s posebnim potrebama čime  će se  povećati  empatija i smanjiti vršnjačko nasilje prema osobama s posebnim potrebama.

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 29. 9. 2016.