Kazališna predstava "Durica - Male ljubavi"

Najpoznatija durilica hrvatske književnosti stigla je na kazališne daske! U produkciji zagrebačkog Gradskog kazališta Žar ptica Durica i njeni prijatelji izlaze na scenu smješniji no ikad.

Priliku da uživaju u kazališnoj predstavi „Durica – Male ljubavi“ dobili su učenici drugih i trećih razreda zahvaljujući gostovanju Gradskog kazališta Žar ptica u Hrvatskom narodnom kazalištu u Rijeci. Nakon što su pročitali istoimenu lektiru autora Ivice Bednjanca „Durica – Male ljubavi“ u kojoj su okupljeni stripovi objavljivani tijekom godina u dječjem časopisu Smib, te na satu sa svojim učiteljicama obradili lektiru učenici su s veseljem iščekivali kazališnu predstavu.

Oduševili su ih poznati likovi poput Durice, Lele i Bibija, ali i neki novi – učiteljica, Lelina starija sestra Marina i svima dobro poznati Lastan koji je zalutao u priču o Durici.

Prenosimo vam dojmove naših učenika:

„Meni je Durica smiješna u velikim štiklama.“ (Yara)

„Za mene je to bila najbolja kazališna predstava jer je jako smiješna i duhovita.“ (Branimir)

„Meni je bilo najsmiješnije kad su se Duričini prijateljici durili na Duricu.“ (Nikola)

„Predstava je bila smiješna, a najbolji mi je bilo kad je Durica odlučila ići na Fakultet.“ (Šime)

Više o samoj predstavi:

Ivica Bednjanec (1934.-2011.) najpoznatiji je hrvatski crtač stripa, koji je u svojem bogatom stvaralačkom radu nacrtao više od 2000 tabli stripa te napisao više od tisuću scenarija. Osim Durice, njegovi poznati strip junaci su Lastan, Genije, Nježni, Jasna i Nina iz časopisa za osnovnoškolce 'Modra lasta'; te Barun Trenk, Kiko i Iverka, junaci serije 'Hrvatski povijesni strip'.

Prvo kazališno uprizorenje njegova stripa o Durici najavila je redateljica Gatica, koja je istaknula kako joj je u radu na predstavi puno pomoglo to što je, kao Argentinka, odrasla u zemlji u kojoj se ne čita Smib pa nije osjećala nikakve ni generacijske ni emotivne pritiske i priči je pristupila potpuno 'iz početka'. 'Duricu sam prvi put čitala prije godinu dana kad smo krenuli s tim projektom, kao malo dijete koje prvi put čita strip. Riječ je o jednom jako suvremenom i jako dramskom tekstu, pravoj klasici, pa autorski tim nije imao nikakvu potrebu osuvremenjivati ni tekst ni likove, ništa dodavati ili pokušati napraviti našu verziju Durice, jer 'Durica je to što je'', kazala je Gatica. No Durica je po svojem temperamentu prava latinoamerikanka; ona se ne brine za političku korektnost već samo 'piči po svome', prvo nešto kaže pa tek onda razmišlja o tome što je rekla. Durica, to sam bila i ja i stoga jako emocionalno proživljavam taj proces', napomenula je. Upravo zbog toga bilo joj je bitno da postoji jasan razlog zašto se predstava uopće postavlja te ga prenijeti predstavom i njezinim likovima. 'Pokazati da postoje djeca koja su drugačija, koja su teška, a da biti pravi prijatelj znači biti uz drugoga i onda kada se on ne ponaša onako kako bismo htjeli; poručiti da tu djecu ne treba ostavljati samu i po strani, izoliranu', napomenula je redateljica, koja je također otkrila da se u predstavi pojavljuje i Lastan, 'koji pomaže Durici da ispriča svoju priču'. Kazališnu priču prema stripu je kreirala dramaturginja Dunja Fajdić, pa će tako na sceni Žar ptice prvi put oživjeti priča o Durici, Bibiju i Leli, 'o velikom prijateljstvu malih ljudi' koji su upravo krenuli u prvi razred, gdje će Durica shvatiti kako nema čarobnih naočala za rješavanje zadataka iz matematike, kako ne može uvijek sve biti po njenom i kako durenjem može izgubiti prijatelje. Predstava je namijenjena djeci od pet godina starosti nadalje, a u njoj igraju Dunja Fajdić, Petar Atanasoski, Karolina Horvat/Paola Salvica, Dean Krivačić/Zoran Pribičević, Ana Marija Vrdoljak/Vesna Ravenšćak Lozić i Gorana Marin/Paola Slavica. Scenu i kostime potpisuje Patricio Alejandro Aguero, skladatelj je Nikša Marinović, koreograf Damian Cortes, a oblikovatelj svjetla Goran Jurković.

(Izvor: https://www.tportal.hr/kultura/clanak/bednjanceva-durica-u-zar-ptici-i-na-pametnim-telefonima-20161103)

objavio: Ljiljana Kostić   datum: 7. 12. 2018.