Osmaši uče praviti slikovnicu

Mnogi su od nas u najmlađim danima započeli  svoje istraživanje riječi i slika. Slikovnice su nam tada bile omiljene knjige, prvi prozor u svijet.  Mnogima je čarobni svijet umjetnosti riječi i slike  pokazala upravo slikovnica i uvela  nas u svijet mašte.

Predrasude o upoznavanju slikovnice u 8. razredu razbili su ovih dana najstariji učenici Škole sudjelujući u radionici izrade slikovnice u  Gradskoj knjižnici Novigrad-Cittanova. Predavanje je održao Veseljko Stojan, vlasnik tiskare Studio 9 moderna u Zagrebu. Moderator predavanja bio je Zoran Pongrašić, književnik i dramski pisac. Gospodin Stojan upoznao je učenike s procesom oblikovanja književnog rukopisa u knjigu, odnosno slikovnicu te je sve to prikazao učenicima kratkim filmom. Proces počinje grafičkom pripremom, a nastavlja se tiskanjem digitalnim ili ofset načinom lijepljenja, izradom korica, šivanjem, rezanjem… Knjige se mogu uvezati mekim ili tvrdim uvezom. Obično se tvrdim uvezom uvezuje knjige koje bismo htjeli da duže traju kako bi se što manje oštećivale.

Martina Dujak, 8. a

objavio: Sanja Pilat Federici   datum: 20. 11. 2018.

Ovaj mjesec: 2083