Treba li produžiti vrijeme trajanja marende?

« Listopad 2018 »

Obilježavanje Svjetskog dana cerebralne paralize
Autor: Ljiljana Kostić, 9. 10. 2017.

Mi smo ovdje!

U petak, 6. listopada diljem Hrvatske i svijeta obilježen je Svjetski dan cerebralne paralize. Cerebralna paraliza najčešći je tjelesni invaliditet s kojim živi više od 17 milijuna ljudi diljem svijeta. Obilježavanjem Svjetskog dana cerebralne paralize želi se podići znanje i svijest o cerebralnoj paralizi u široj javnosti. Javna svijest i razumijevanje problema s kojima se suočavaju osobe sa cerebralnom paralizom je preduvjet za integraciju djece i odraslih s cerebralnom paralizom u društvo i osiguravanje jednakih prava i mogućnosti.

Naša škola ponosna je što među svojim učenicima ima Nikolu, dječaka s cerebralnom paralizom koji nas svakodnevno uveseljava i svakome koga sretne na hodniku izmami osmijeh na lice. Posebnu ljubav na Svjetski dan cerebralne paralize Nikoli su pokazali njegovi prijatelji i prijateljice iz 2.b  razreda, asistentica Katja i učiteljica Jasna odjeveni u zelene majice, službenu boju ovog dana. Učiteljica Jasna pripremila je za svoje učenike niz zanimljivih aktivnosti koje su im pomogle da shvate kako izgleda život osobe sa cerebralnom paralizom i s kojim se poteškoćama ona suočava prilikom izvršavanja naizgled jednostavnih svakodnevnih zadataka, poput odijevanja.

Senzibiliziranjem djece kroz ovakve aktivnosti ukazujemo im na važnost razumijevanja, tolerancije i prihvaćanja drugačijih, suosjećanja i pomaganja slabijem od sebe. Na taj način omogućujemo im da budu ravnopravan dio zajednice i društva!