2013-12-10 13:58:42

Prevencija ovisnosti kod djece i mladih

naziv je predavanja i  tribine koju je u četvrtak 5. prosinca održao dr. Slavko Sakoman u višenamjenskom prostoru Osnovne škole ''Rivarela'' Novigrad. 

            Od vodećeg  stručnjaka na području prevencije ovisnosti, autora Školskog programa prevencije ovisnosti i  Nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga, u zanimljivom dvosatnom predavanju  čulo se  o ulozi obitelji u suprotstavljanju ovisnostima, različitim profilima djece i shodno tome podložnostima rizičnim  skupinama. Na vrlo zanimljiv način dr. Sakoman odgovorio je na vječna pitanja kako zaštititi djecu od ovisnosti, koji je sustav kontrole nadzora, stilovima odgoja, kako izgraditi kvalitetan odnos roditelja i djece, kako zaštititi mentalno zdravlje djece. Predavač je brojnim primjerima iz svog  dugogodišnjeg rada s ovisnicima  začinio   izlaganje i održao pažnju publike u dvorani.  Slikovito je prikazao moguće izbore djece u kritičnim trenucima donošenju odluka na zabavama gdje se nudi droga.

Kao prvi i najvažniji stup zaštite od ovisnosti  istaknuo  je obitelj pa školu. Od jednih i drugih podrazumijeva se odrediti neprihvatljiva ponašanja. Ključna riječ u odgoju je ODNOS roditelja i djece. Odnosi, istaknuo je dr. Sakoman, daju životu čar ili ga uništavaju.  Odnos mora biti intenzivan, važan, ugodan i dragocjen kako bi se  kao takav održao i na taj način izgradio osobe kojima će um i ego  biti jači od emocija, donositi odluke i kontrolirati emocije. Odnos mora biti sretan, djetinjstvo mora biti bezbrižno, a za izgradnju takvog odnosa, djeca moraju slušati, poštivati roditelje i starije. Odnos poštivanja odnos je koji karakterizira i partnerske, rodbinske, prijateljske odnose. A da bi dijete bilo sretno, mora svjedočiti skladnim odnosima u obitelji.  U donošenju odluka, posebno je napomenuo predavač, ništa neće moćnije djelovati od savjesti začinjene strahom i osjećajem krivnje. 

Dvije su skupine djece koja lako završe u rizičnim skupinama; djeca iz disfunkcionalnih obitelji i djeca teške ćudi ( motorički hiperaktivna djeca, djeca tzv. pijavice, djeca s anksiozno depresivnim poremećajima, psihozama, bipolarnim poremećajima).

Pred kraj predavanja dr. Sakoman pojasnio  je 4 stila odgoja djece. Između autoritarnog, liberalnog i hiperaktivnog stila, kao najbolji u prevenciji ovisnosti, izdvojio je, ponovo sve popularniji, autoritativni stil u kojem se jasno određuju granice između prihvatljivog i neprihvatljivog ponašanja.

Zanimljivo i poučno predavanje završilo je porukom uvaženog psihijatra: važno je ne odustati od sebe, od čovjeka.

Nadamo se da će ubuduće ovakva i slična  predavanja privući u dvoranu veći broj roditelja!


Osnovna škola Rivarela Novigrad